Cerkev sv. Križa na Uršnih selih

ZGODOVINA IN O CERKVI

Osem kilometrov vzhodno od Dolenjskih Toplic se na nadmorski višini 332 m. razteza naselje Uršna sela, največja vas na južnem predelu novomeškega okoliša. Vsa je obkrožena z vinogradi: v smer proti Dolenjskih Toplicam, na vzhodu se dviguje vinoroden hrib, Ljuben. Ker vas tako dominira na celotno širšo okolico, se je še na začetku prejšnjega stoletja imenovala Vršna sela, torej kraj, ki je na vrhu. Sredi pokopališča nad vasjo stoji cerkev, posvečena povišanju svetega Križa. Gre za manjšo baročno stavbo, ki jo datirajo v prvo polovico 17. stoletja. K pravokotni, prvotno ravno stropani ladji je prislonjen tristrano zaključen prezbiterij na vzhodni in zvonik na zahodni strani. Vhod v cerkev je skozi odprto lopo zvonika, na kor in v zvonik pa vodijo zunanje stopnice na severni strani.

Pravokotna cerkvena ladja je banjasto obokana, z izrazitim in masivnim venčnim zidcem, s parom ozkih pilastrov na obeh vzdolžnih stenah. Prav tako masiven slavolok odpira pogled v nenavadno nizek in ozek prezbiterij z dokaj nerodno oblikovanim obokom. Sredi slavoloka, nad venčnim zidcem je danes prazna niša. Leta 1934 je bil v cerkvi postavljen lesen kor, sloneč na dveh lesenih stebrih in zapolnjuje zahodno steno ladje. Cerkev, kljub svoji majhnosti premore kar tri baročne oltarje zlatega tipa. Glavni oltar nosi letnico 1641, pa tudi oba stranska in skromnejša sta iz 17. stoletja. Osrednjo nišo glavnega oltarja zapolnjuje kip Žalostne Matere Božje z mrtvim Jezusom v naročju. Gre za delo preprostega rezbarja, kar izraža zlasti toga in nerodna drža Jezusovega telesa. Levo in desno sta ob stebroma z vinsko trto bogato rezljani 'ušesi' oltarja. Venec akantovega listja na vsaki strani obdaja majhni niši s školjkama. V edni je manjši kip sv. Miklavža, v levi pa sv. Urbana z grozdjem na odprti knjigi. V atiki oltarja je v niši obdani z akantovim listjem, križ z žarki, sulico in trsom. Na obeh straneh križa oz. niše klečita angela.

Stranski oltar na ženski strani je posvečen sv. Luciji. Oljnata slika neznanega avtorja predstavlja mučenko, devico v razkošni obleki z mučeniško palmo v eni in s pladnjem z očmi v drugi roki. V atiki pa je z bogato rezljanim okrasjem obdana slika sv. Katarine. V oltarju na moški strani je v glavni niši, obdani s stebroma z vinsko trto, kip sv. Andreja z desnico privezano na križ. V obeh stranskih nišah, kjer sta bila nekoč kipa, pa stojita vazi za rože, nad njima pa angelski glavici. V niši nad sv. Andrejem je kipec Matere božje z Jezusom. Nobeden izmed treh opisanih oltarjev ne dosega neke visoke umetniške vrednosti, saj so nastali v delavnici domačega rezbarja, a prav zaradi te svoje domačnosti in preprostosti dajejo cerkvi svojevrsten čar in toplino.

Podružnična cerkev sv. Križa na Uršnih selih